Slider

pasporty

POSKYTUJEME SLUŽBY A PORADENSTVÍ PŘI PLNĚNÍ ZÁKONNÉ POVINNOSTI

EVIDENCE MAJETKU NA ÚROVNI MÍSTNÍ SAMOSPRÁVY, SOUKROMÝCH I PRÁVNICKÝCH OSOB.

Provádíme přesná GPS/GNSS a geodetická měření, sběr dat a digitalizaci. Vyvinuli jsme mapovou aplikaci pro evidenci a správu obecního majetku GISAdmin. V roce 2023 jsme pracovali pro 110 měst a obcí převážně na Moravě, v severních a východních Čechách a ve Slezsku. Středisko GIS sídlí v Olomouci. Působnost je ale po celé České Republice. Od 2023 jsme editorem DTM.

 

Pasportizace

Pasport je klíčový dokument pro správu majetku. Definuje rozsah a stav spravovaného majetku a slouží jako podklad pro plánování dalších procesů, údržby, obnovy a dalšího rozvoje.

JAK PROBÍHÁ REALIZACE:

  1. V prvním kroku provedeme zjištění stavu záznamů o majetku na obci. Zda-li vůbec existují informace o obecním majetku a v jaké formě.
  2. Dotážeme se na odhadovaný rozsah pasportizace, případně jiné spolupráce. (Digitalizace územního plánu, příprava podkladů pro DTM... )
  3. Vytvoříme nezávaznou cenovou nabídku.
  4. Pokud bude vše podle Vašich představ, následuje objednávka, případně podpis smlouvy o dílo.
  5. Schůzka zástupce obce s realizačním týmem, kde se projednají konkrétní detaily a požadavky na výsledek pasportizace. 
  6. Terénní měření.
  7. Digitalizace, zpracování dat, fotografií, vložení pasportu do aplikace GISAdmin.
  8. Kontrola a schválení naměřených dat zástupcem obce.
  9. Tvorba technické zprávy, mapových a tabulkových výstupů.
  10. Předání pasportu obci, případné zaškolení práce v GISAdminu.

 

  • PASPORT STAVBY / pasport budovy, můžeme dodat včetně elektro revizí.

Slouží jako podklad pro doložení současného stavu budovy při žádosti o stavební povolení, kolaudaci, případně komunikaci se stavebním či jiným úřadem.

Potřebu vlastnictví pasportu všech budov v majetku obce udává Stavební zákon. Vlastník budovy má povinnost uchovávat dokumentaci stavby, která odpovídá skutečnému stavu stavby a je ověřená stavebním úřadem (§125 odst.1 stavebního zákona). Rozsah pasportu určuje vyhláška č. 499/2006 Sb. – Rozsah a obsah dokumentace skutečného provedení stavby.

  • PASPORT KOMUNIKACÍ

Je podkladem pro řešení vlastnictví pozemků pod obecními komunikacemi, součást  dotačních žádostí. Poskytuje přehled o nákladech na údržbu, umožňuje efektivní plánování a komunikaci s úřady. Je zdrojem dat pro Digitální technickou mapu (DTM).

Pasport vychází z Vyhlášky č. 104/1997 Sb. – Vyhláška Ministerstva dopravy a spojů, kterou se provádí zákon o pozemních komunikacích. Součástí naší práce je zjištění a klasifikace stavu komunikací, evidence mostů a propustků a začlenění komunikací do tříd.

  • PASPORT DOPRAVNÍHO ZNAČENÍ

Tento pasport je důležitým podkladem pro dotační žádosti, ale také při řešení umístění nebo odstranění dopravního značení na obecních komunikacích.

Vychází ze zákona o pozemních komunikacích č. 13/1997 Sb. a vyhlášky MDS č. 104/1997 Sb., kterou se provádí zákon o pozemních komunikacích.

  • PASPORT VEŘEJNÉHO OSVĚTLENÍ

Je součástí dotačních žádostí EFEKT. Poskytuje přehled o stavu VO, nákladech na provoz a údržbu, umožňuje efektivní plánování a komunikaci s úřady. Je relevantním zdrojem dat pro Digitální technickou mapu (DTM).

Splňuje nároky zákona č. 128/2000 Sb. „o obcích“, stejně jako zákona č. 183/2006 Sb. „stavební zákon“. Při tvorbě datové sady jsme se řídili doporučeními společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení, nově i nároky na data pro DTM.

  • PASPORT INŽENÝRSKÝCH SÍTÍ

Podklad pro řešení vlastnictví pozemků, dotčených inženýrskými sítěmi. Je součástí dotačních žádostí. Dává ucelený přehled o průběhu inženýrských sítí, jejich stavu, případně poruchách. Je zdrojem informací při plánování oprav a nových úseků a pro komunikaci s úřady. Je zdrojem dat pro Digitální technickou mapu (DTM).

Povinnost vést evidenci ing. sítí vyplývá ze stavebního zákona: č.183/2006 Sb. §161, který také definuje základní podobu pasportu. Majetková evidence vodovodů a kanalizací je zakotvena v zákoně o vodovodech a kanalizacích 274/2001 Sb. § 5.

  • PASPORT HŘBITOVA

Je nezbytným nástrojem vlastníka či provozovatele veřejného pohřebiště. Slouží k evidenci informací o vlastním pohřebišti, hrobových místech, zemřelých, nájemcích a smluvních vztazích. Součástí majetkové evidence je hřbitovní mobiliář, na přání zeleň. V rámci zpracování pasportu hřbitova data vložíme do mapové aplikace GISAdmin, která pokryje veškerou hřbitovní agendu a export hřbitovní knihy.

Pasport hřbitova naplňuje formu danou zákonem o pohřebnictví: Zákon č. 256/2001 Sb. v nejnovějším znění, § 21 - Evidence související s provozováním veřejného pohřebiště.

  • PASPORT ZELENĚ

Jedná se o základní typ inventarizace veřejně přístupné zeleně. Díky pasportu zeleně získá obec přehled o výměrách ploch jednotlivých typů a množství prvků zeleně. Obec pořízením pasportu získává nástroj pro kalkulaci nákladů na údržbu a výsadbu zeleně. Také je možné přesně určit náklady spojené s veřejnou zelení mimo obecní pozemky. Pasport slouží jako podklad pro vytvoření plánu údržby zeleně a tvorbu generelu zeleně.

  • PASPORT OBECNÍCH POZEMKŮ

Poskytne ucelený přehled o polohách a výměrách obecních pozemků. V kombinaci s pasporty obecního majetku se jedná o užitečný nástroj k získání informace, které prvky obecního i soukromého majetku se nacházejí na obecních pozemcích, či naopak – obecní majetek, který se nachází na soukromých pozemcích. Také slouží jako podklad pro řešení majetkoprávních vztahů a komunikaci s úřady.

  • PASPORT MÍSTNÍHO ROZHLASU

Detailní evidence systému obecního rozhlasu. Jedná se o kompletní přehled o jednotlivých rozhlasových zařízení. Zahrnuje seznam a rozmístění jednotlivých reproduktorů (popř. sirén, hlásičů IZS) a technickou specifikaci všech zařízení.

  • PASPORT MOBILIÁŘE

Zdroj informací při plánování rozpočtu, plánu výstavby či obnovy. Dává přehled o četnostech prvků mobiliáře a jejich stavu. Je to dokument, podávající ucelenou informaci při jednání s úřady. Je součástí dotačních žádostí.

  • PASPORT HŘIŠTĚ, SPORTOVIŠTĚ

Poskytuje přehled o počtu, vybavení a stavu jednotlivých sportovišť. Eviduje náklady na provoz, výstavbu a údržbu. Dále eviduje informace o opravách a revizích, případě nutnosti jejich obnovy.  Je podkladem pro dokument „koncepce rozvoje sportu.“  Stejně jako u ostatních pasportů je smyslem pasportizace sportovišť přehled o obecním majetku a podklad pro jednání s úřady, případně pro dotační žádosti.

  • DIGITALIZACE ÚZEMNÍHO PLÁNU DO GIS

Kompletní zpracování územního plánu do GIS při zachování pravidel topologie do tematických vrstev. Výsledkem jsou kvalitní data, vhodná jako vstup pro prostorové analýzy. Aktualizace územního plánu v GIS je nesrovnatelně jednodušší, než v původních CAD formátech. GIS formát nese výraznou přidanou hodnotu. Územní plán je možné zobrazit v naší aplikaci GISAdmin, jako další soubor vrstev.

  • A DALŠÍ…

Za dobu naší práce pro obce jsme se setkali s velkým počtem nestandardních požadavků. S většinou jsme si dokázali poradit. Osobní přístup a kvalita práce je pro nás prioritou. Pokud máte nějakou specifickou potřebu, obraťte se na nás. Pokud to bude v našich silách, rádi Vám vyjdeme vstříc.

Máte dotaz? Rádi Vám ho zodpovíme na tel. čísle: 778 481 700, případně na e-mailu:  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.